Помер
Франсуа Міттеран
8 січня 1996 року в Парижі від раку на 81-у році життя помер Франсуа Міттеран, 21-й президент Французької Республіки з 1981 по 1995 рік. На обкладинці: Франсуа Міттеран, 1984 рік
10663
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Родом із забезпеченої сім'ї, Франсуа Адрієн Моріс Марі Міттеран в юності був ревним католиком і дотримувався консервативних поглядів. Він здобув юридичну освіту в Сорбонні, в чині сержанта брав участь у Другій Світовій війні на лінії Мажино — після поранення (1940) і 18 місяців полону, він з третьої спроби зумів здійснити втечу з полону, повернувся до Франції, де працював у колабораціоністському уряді Віши, одночасно підтримуючи рух Опору.

В 1946 році Міттеран був обраний депутатом Національних зборів, а в 1947 році став наймолодшим міністром Франції з часів Імперії. Надалі Міттеран займав міністерські посади в 11 урядах, допоки його успішна кар'єра не була перервана в травні 1958 року падінням Четвертої Республіки і приходом до влади генерала де Голля. Міттеран виставляв свою кандидатуру на президентських виборах в 1965, 1974 роках, але зазнавав поразки (Шарлю де Голлю і Валері Жискар д'Естену, відповідно) і переміг лише в 1981 році, а в 1988-у був переобраний на повторний термін президентства.

Його чотирнадцятирічне президентство (два терміни по 7 років) — найтриваліше в історії Франції. На початку кожного свого президентського терміну Міттеран розпускав парламент і оголошував дострокові вибори, щоб в перших 5 років президентського терміну мати більшість в парламенті, і обидва рази після цього його партія програвала наступні вибори, через що в останні два роки обох термінів Мітеран вимушений був миритися з консервативними прем'єр-міністрами.

Як соціаліст, Міттеран спочатку намагався втілювати програмні установки партії (націоналізація банків і великих промислових груп, адміністративна децентралізація, скорочення робочого тижні до 39 годин і т.д.), однак здійснені без врахування реалій інтегрованого простору Європейського співтовариства, ці радикальні заходи привели до дестабілізації французької економіки, і після 1983 року Міттеран змінив курс на укріплення національної валюти, зміцнення позицій Франції на міжнародній арені і більшої інтеграції країни з партнерами по ЄЕС.

До досягнень свого президентства, Міттеран відносив відміну у Франції смертної кари, зниження до 60 років (з 65-и) пенсійного віку, надання п'ятитижневої оплачуваної відпустки, введення податку на надприбутки, підписання Шенгенської угоди та Маастрихтського договору, дворазове зменшення безробіття і майже десятиразове скорочення державного боргу; за часів Міттерана у Франції законодавчо заборонена дискримінація гомосексуалістів, вперше жінка стала прем'єром Франції, оновлено Лувр, збудовано арку Дефанс і Опера Бастилія.

Міттеран був найстарішим президентом Франції в XX столітті (йому було 78 років і 7 місяців, коли він покинув пост президента) і прожив менше всіх президентів після відходу з посади (всього 236 днів). Він помер 8 січня 1996 року від раку простати, хвороби, яку він приховував обидва терміни свого президентства. Франсуа Міттеран був похований у себе на батьківщині в містечку Жарнак (департамент Шаранта) в родинному склепі.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 грудня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 січня

Захоплення замку Монако

1297
#ЦейДень

Все про 8 січня

Події, факти, персоналії

Французька облога Кале

1558

Остання битва Англо-американської війни

1815

Табулятор Германа Холлеріта

1889