Табулятор
Германа Холлеріта
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
8 січня 1889 року доктор Герман Холлеріт отримав патент на винайдену ним табуляційну машину, яка дозволяла підраховувати статистичні дані шляхом зчитування інформації з перфорованих карт. Перше практичне застосування машина Холлеріта знайшла в 1890 році при підведенні підсумків перепису населення, зокрема при систематизації даних за віком, статтю і зайнятістю. На обкладинці: Табуляційна машина Германа Холлеріта в Computer History Museum, Сан-Хосе, Каліфорнія
16293
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Герман Холлеріт народився 29 лютого 1860 року в сім'ї німецьких емігрантів в штаті Нью-Йорк. У 19 років він здобув освіту гірничого інженера в коледжі при Колумбійському університеті і згодом став співробітником Бюро з перепису населення у Вашингтоні. Джон Біллінгс, один із косультантів Бюро і творець уніфікованої всеамериканської бібліотеки хірургії (нині — Національна бібліотека медицини США), саме займався проблемою обліку книг і висловив ідею реєстрації облікових даних спеціальними картами, в яких певним чином робилися отвори для внесення інформації. Він запропонував Холлеріту розробити автоматизований метод зчитування інформації з подібних карт.

Протягом наступних кількох років Герман Холлеріт розробив метод чисельного кодування інформації і створив відповідний механізм з використанням електричних з'єднань. Опис цієї системи, названої Електричною табуляційною системою, був представлений Холлерітом в Колумбійський університет в якості докторської дисертації, а 8 січня 1889 року він отримав на свій винахід патент No. 395 781. Карти Холлеріта виготовлялись із ізоляційного матеріалу, мали 12 рядків, в кожному з яких можна було зробити 20 отворів, що відповідали строго визначеній інформацій. Такі карти завантажувались у спеціальний пристрій, з'єднаний з табуляційною машиною, де вони нанизувалися на ряди тонких голок; коли голка потрапляла в отвір, вона проходила його, замикаючи електричний контакт, що призводило до спрацьовування лічильника.

При випробуваннях, проведених в Бюро перепису, статистичний табулятор Холлеріта вийшов переможцем у змаганні з кількома іншими системами, і з винахідником був укладений контракт на проведення перепису 1890 року. Машина Холлеріта виявилася настільки швидкодіючою, що обробка результатів перепису 1890 року зайняла втричі менше часу в порівнянні з попередньою.
Герман Холлеріт, 1888 рік
Герман Холлеріт, 1888 рік

У 1896 році Герман Холлерітом заснував власну компанію Tabulating Machine Company, яка зайнялась удосконаленням і виробництвом табулятора, які за наступні роки були використано при перепису населення в Англії, Італії, Німеччині, Росії, Австрії, Канаді, Франції, Норвегії, Пуерто-Ріко на Кубі, Філіппінах і в США, а також знайшли застосування у промислових корпораціях.

В 1911 компанія Холлеріта у війшла до складу корпорації CTR, яка в 1924 році, за 5 років до його смерті, була перейменована в IBM. Завдяки успіху винаходу Холлеріта перфокарти, вперше використані в 1908 році у ткацькій промисловості, до 1970-х років залишалися основним носієм комп'ютерної інформації при її збереженні та обробці і лише в 1980-х роках були поступово витіснені гнучкими магнітними дисками.

Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 20 серпня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 січня

Захоплення замку Монако

1297
#ЦейДень

Все про 8 січня

Події, факти, персоналії

Французька облога Кале

1558

Остання битва Англо-американської війни

1815

Помер Франсуа Міттеран

1996