Миколай Коперника народився 19 лютого 1473 року в місті Торунь (нині — Польща) в родині торговця міддю. Він закінчив Краківський, Болонський та Падуйський університети, в 1503 році отримав ступінь доктора канонічного права. Після повернення на батьківщину став каноніком Вармійської єпархії, одночасно викладаючи у Кракові і займаючичись астрономією, якою захопився ще в роки навчання. Переїхавши в 1512-у до міста Фромборк, Коперник почав роботу над новою моделлю Всесвіту, якій присвятив багато років життя і після довгих сумнівів опублікував незадовго до своєї смерті.
Традиційна геоцентрична система світобудови, згідно з якою центральне положення у Всесвіті займає Земля, навколо якої обертається Сонце, Місяць, планети, зірки, відома ще з давньогрецьких часів і з невеликим видозмінами була загальновизнаною серед вчених до Середніх віків. Згідно з нею видимий добовий рух небесних тіл є відображенням обертання космосу навколо Землі — ближче до неї знаходився Місяць, далі Сонце, Марс, Юпітер, Сатурн, зірки; рух Меркурія та Венери не вписувався у цю теорію і єдиної думки щодо їх розміщення відносно Землі не існувало.
Астрономічні дослідження, які активізувались у XVI столітті, виявили багато протирічь у геоцентричній системі світу і ряд вчених повернулись до ідей Геракліда Понтійського, Архімеда та Арістотеля, які стверджували, що Земля обертається навколо своєї осі, її розмір значно менший, ніж Сонця, а швидкість руху планет навколо Сонця залежить від їх віддаленості від нього. Зокрема так і не вдавалось пояснити зміну блиску планет, їх "зворотній" рух на небозводі, зміну видимого розміру Місяця та ряду інших.
В опублікованій Коперником книзі «Про обертання небесних сфер» він виклав теорію обертання планет навколо Сонця на основі поняття про кругові орбіти руху тіл Сонячної системи та твердження про одночасний рух Землі навколо Землі з періодом в одну добу, навколо Сонця тривалістю один рік та навколо певного уявного центру. Розрахунки Коперника пояснили видимий "зворотній" рух планет, його нерівномірність, дозволили визначити відстань від планет до Сонця і розмістити їх у певному порядку, в якому знайшлось місце і для Венери та Меркурія.
Теорія геліоцентричності Коперника не знайшла підтримки серед вчених того часу. Її сприйняли більше як оригінальний метод пояснення астрономічних явищ та оцінили за сильний математичний апарат розрахунків. Навіть у XVII столітті, незважаючи на роботи Йоганна Кеплера, який сформулював закони руху планет, та Галілео Галілея, який відкрив супутники Юпітера та факт обертання Венери навколо Сонця, геліоцентрична система Всесвіту викликада скепсис. Лише в кінці XVIII століття, після відкриття законів всесвітнього тяжіння, принципу інертності та відносності, геліоцентрична модель Сонячної системи стала загальновизнаною.
Помер Миколай Коперник у віці 70-и років після тривалої хвороби та інсульту. Вважаючи його працю небезпечною для основоположних принципів християнства, в 1557 році книга «Про обертання небесних сфер» попала в «Індекс заборонених книг», відмінений лише в 1966 році. Місце поховання Коперника довгий час залишалось невідомим і було знайдене в 2005 році під час розкопок в кафедральному соборі Фромборка, де й було урочисто перепоховане через 5 років.
Коментарі
Дивіться також
• «Альмагест» Клавдія Птолемея, 150
• Перша книга українського автора, 1483
• Страта Джордана Бруно, 1600
• Закони Кеплера, 1618
• Зречення Галілео Галілея, 1633
• Закон всесвітнього тяжіння, 1687
• Відкриття планети Уран, 1781
• Відкриття Нептуна, 1846
• Місія «Піонера 10», 1983