У 403 році до н. е. царство Цзінь розпалось на удільні князівства Вей, Чжао і Хань, які, як і Цінь та Янь, існували під формальним правлінням династії Чжоу і вели між собою тривалі багаторічні міжусобні війни. У 353 році до н. е. на той момент уже удільне царство Вей почало зводити на кордоні із царством Цінь захисну стіну з утрамбованої між щитами із плетеної лози суміші землі та гальки, а близько 300 року до н. е. подібна стіна була збудована на кордоні між Цінь і Чжао.
У III столітті до н. е. царство Цінь здобуло перемогу у протистоянні «Семи Воюючих Держав», підкоривши Хань, Вей, Чу, Чжао, Янь і Ці, і в 221 році до н. е. 39-літній Ін Чжен прийняв тронне ім'я Ши Хуан-ді й став першим імператором династії Цінь. За його розпорядженням були зруйновані старі оборонні мури на кордонах між колишніми удільними царствами, а для захисту від кочових племен хунну, що проживали у степах Внутрішньої Монголії, того ж 221 року до н. е. Ши Хуан-ді наказав звести нові фортифікаційні споруди, для будівництва яких була відправлена 300-тисячна армія на чолі із полководцем Мен Тянем.
Будівництво стіни тривало до 213 року до н. е. і забрало життя до сотні тисяч чоловік. Захисний мур був близько 10 тисяч кілометрів у довжину і зводився з різних матеріалів, які були в наявності в тій чи іншій місцевості: на рівнинах — із шарів землі, глини та гальки, утрамбованих між щитами із плетеної лози або стінами із висушеної на сонці цегли, а в горах — із каменю. Крім того, за розпорядженням Мен Тяня було збудовано 800-кілометрову дорогу з центру країни у важкодоступний регіон на північному-заході.
У 1987 році Велика китайська стіна була визнана об'єктом світової спадщини ЮНЕСКО, а в липні 2007 року увійшла до списку «Нові сім чудес світу» поряд з набатейським містом Петра, римським Колізеєм, перуанським містом Мачу-Пікчу, індійським палацом Тадж-Махал, бразильською статуєю Христа-Спасителя і мексиканським священним містом Чичен-Іца.
Коментарі
Дивіться також
• Третя китайська династія Сінь, 9
• Китайська династія Юань, 1271
• Незалежність Маньчжурії, 1932