По смерті в 179 році до н. е. царя Філіппа V правити Македонією став його син Персей. Він одружився на дочці царя Сирії Селевка IV, підписав союзний договір з Епіром, налагодив військові зв'язки з багатьма грецькими полісами і ворожим Риму Карфагеном. За кілька років збільшивши армію, Персей заявив про намір відновити колишню славу Македонії. Він став втручатись у справи грецьких міст, зайняв Дельфи і вигнав з Македонії римських послів.
Розуміючи неминучість воєнного зіткнення, Римський сенат направив у Грецію 30-тисячну армію, яка була розбита у битві біля Ларісси. Ще одну римську армію, яка базувалась в Іллірії також було розбито. Проте у вирішальний момент війни Македонія залишилась практично без підтримки — більшість грецьких полісів, остерігаючись римлян, або зберігали нейтралітет або відкрито підтримували їх; Держава Селевкідів, яка в цей час воювала з Єгиптом, воліла триматись осторонь нового конфлікту з Римом.
Вирішальна битва Третьої Македонської війни відбулась 22 червня 168 року до н. е. біля Підни, важливого порту на західному березі Фермейскьої затоки. Незважаючи на значну чисельну перевагу, македонська армія була розбита і убитими та пораненими втратила три чверті з 40 тисяч чоловік. Сам Персей намагався врятуватись втечею, проте був взятий у полон і відісланий у Рим як бранець, де й помер через два роки. Далі римляни розорили союзників Македонії Іллірію та Епір, зруйнувавши близько ста міст і продавши в рабство близько 150 тисяч чоловік. Жорстоко були покарані усі грецькі поліси, які так чи інакше підтримали Персея у війні.
Македонія була повністю підкорена Римом, царська влада ліквідована, її територія розділена на чотири самостійні республіки, македонські чиновники були виселені в Італію, а жителі Македонії — обкладені щорічною даниною в римську казну. У 150 році до н. е. самозванець Андріск проголосив себе сином Персея, зібрав армію фракійців, з яким наступного року увійшов в Македонію, зумівши отримати дві перемоги над римлянами і захопив Фессалію. Проте в 150 році до н. е. армія Адріска була розбита, після чого Македонія остаточно втратила незалежність і була перетворена на провінцію Римської республіки.
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Коментарі
Дивіться також
• Падіння Держави Селевкідів, 63 до н. е.
• Римське завювання Дакії, 106