Цей день 11 квітня
101-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 265 днів. Іменинники - Іван, Кирило, Марко (Марк), Остап. Міжнародний день звільнення в'язнів нацистських концтаборів, в Уганді відзначають День визволення, в Коста-Ріці — День героїв, в Чехії — День Руху опору.

Головні події 11 квітня

Всі події 11 квітня

217 • Префект преторіанців Марк Опеллій Макрін, за наказом якого було вбито імператора Каракаллу, проголошений римським імператором.

Середні віки
491 • Після смерті Флавія Зенона при підтримці його вдови Аріадни правителем Візантії став Анастасій I. 20 травня 491 року Аріадна вийшла за нього заміж.

1147У французькому місті Труа папа римський Євгеній III підписав буллу «Divini dispensatione», яка знаменувала початок хрестового походу проти полабських слов'ян, що проживали на узбережжі Балтійського моря між річками Ельба і Одра. Розпочавшись у червні силами саксонських, датських і польських хрестоносців, він зустрів опір з боку вендів та їх союзників лютичів і закінчився через три місяці практично безрезультатно.

1241 • У битві на річці Шайо війська угорського короля Бели IV Арпада і його брата хорватського герцога Коломана зазнали нищівної поразки від монгольських військ хана Батия. Із 60 тисяч мадяр загинуло 50 тисяч і, переслідуючи втікачів, монголи через 6 днів захопили Пешт. Війська Кадана, внука Чингізхана, рушили далі в Далмацію та Хорватію і на зворотному шляху розорили Сербію та Болгарію.

1512 • У битві біля Равенни (Італія) французька армія здобула перемогу над обєднаними арміями Іспанії та Папської області. Однак закріпитись в Італії французам не вдалось і в серпні вони залишили Аппеніни.

Нова історія
1713 • Утрехтським мирним договором закінчилась війна за Іспанську спадщину між франко-іспанською коаліцією і коаліцією Великобританії, Голландії, Прусії, Португалії та Савойського герцогства. Мирний договір не був підписаний імператором Священної Римської імперії Карлом VI, котрий відмовився визнати Філіпа V Бурбона іспанським королем, оскільки сам претендував на цей престол. Однак антифранцузька опозиція не володіла достатньою силою, щоб здійснити свої наміри, і договорами в Раштатті (березень 1714 р.) і в Бадені (вересень 1714 р.), підписаними в рамках Утрехтського миру, завершила війну з Францією.

1909 • У передмісті міста Яффа засновано новий квартал Ахузат-Байт. У травні наступного року рішенням його жителів квартал було перейменовано у Тель-Авів ("гора відродження"). З кінця 1940-х років Тель_Авів набув статус міста і став тимчасовою столицею Ізраїлю.

1915 • На екрани США вийшов фільм за участю Чарлі Чапліна «Волоцюга», де вперше з'явився персонаж, що став "візиткою" Чапліна — незграбний, в мішкуватому костюмі чоловічок з недоречним котелком на голові, гнучкою тростиною, котрою він жонглює як диригентською паличкою, взутий у величезні черевики на по-качиному вивернуті ноги. Простакуватий і одночасно благородний, сором'язливий і насмішкуватий Волоцюга став символом фізичної і духовної стійкості "маленької людини" і проіснував на екрані два десятиліття, з'явлючись в таких фільмах, як "Прямі вулиці" (1917), "Малюк" (1921), "Вогні міста" (1931).

Новітня історія
1945 • У Львові радянськими властями заарештовано митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого, єпископів Никиту Будку, Миколу Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Латишевського, а також ряд католицьких владик. Тривалий час після арешту доля митрополита була невідомою і лише в середині 1946 року було оголошено, що митрополит звинувачений у «ворожій діяльності проти УРСР, співпраці з німецькими окупантами» за що був засуджений на 8 років ув'язнення.

1945Війська Третьої армії США під командуванням генерала Джорджа Паттона звільнили в'язнів нацистського табору Бухенвальд біля Веймара, через застінки котрого пройшло біля 240 тисяч в'язнів, 56 тисяч з яких загинули. Нині цей день відзначається як Міжнародний день звільнення в'язнів фашистських концтаборів.

1951 • Президент США Гаррі Трумен відкликав з поста головнокомандуючого збройних сил ООН в Кореї генерала Дугласа Макартура і призначив на його місце генерала Метью Ріджевея. Усунення було обумовленне тим, що Макартур мав відмінні від офіційної американської політики в Кореї погляди на подальший розвиток подій — генерал виступав за перенесення бойових дій на територію Китаю і вважав за можливе нанесення ядерного удару по китайських військових базах, що постачали зброю в Північну Корею; Трумен же віддавав перевагу мирним переговорам про проведення демаркаційної лінії між Пінічною і Південною Кореєю по 38-й паралелі. На батьківщині Макартур був зустрітий громадськістю як герой, і лише з часом суспільна думка в США змінилась в бік позиції Трумена: відмова від ведення війни до безумовної капітуляції супротивника дала можливість уникнути глобального воєнного конфлікту в Азії, що міг перерости в 3-ю Світову війну.

1956 • Зі своїм першим двосторонім синглом "Heartbreak Hotel"/"I Was the One" Елвіс Преслі досягнув верхньої сходинки хіт-параду журналу Billboard і протримався на цій позиції вісім наступних тижнів.

1957 • Після року переговорів британська адміністрація погодилась про надання Сінгапуру повного самоврядування і створення незалежної держави зі своїм громадянством, яке надавалось всім, хто народився в Сінгапурі або в Малайській федерації, британцям та іншим іноземцям, що прожили тут два і десять років, відповідно.

1963 • The Beatles випустили сингл «From Me to You», який став їхньою першою піснею, що зайняла перше місце в британському хіт-параді.

1970 • Через день після того, як Пол Маккартні оголосив про формальне припинення діяльності The Beatles титульна пісня з їх останнього альбому "Let It Be" вийшла на першу сходинку хіт-параду журналу Billboard.

1970 • З космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) запущено космічний корабель "Аполлон-13". Експедиція у складі Джеймса Ловелла, Джона Свінгерта і Фреда Хейса мала стати третьою, що висадиться на Місяці. Перед нею було поставлене завдання здійснити посадку в районі гір Фра-Мауно і провести геологічні дослідження місцевості, однак 13 квітня через вибух пального баку з киснем екіпаж "Аполлону-13" був змушений повернутися на Землю.

1976 • Компанія Apple Computer розробила персональний комп'ютер Apple I, зібраний вручну Стівом Возняком. У липні він надійшов у продаж за ціною 666,66 доларів. На відміну від інших любителів комп'ютерів того часу, які продавались у вигляді комплектів, Apple I був повністю зібраний платі і потребував лише монітор, клавіатуру та блок живлення.

1979 • Загони повстанців з Національного Фронту Визволення Уганди, підтримувані регулярними військами Танзанії, зайняли столицю місто Кампала. Угандійський диктатор Іді Амін, котрий правив країною з 1971 року і проводив політику геноциду щодо етнічних меншин ланго і ачолі, яка привела до загибелі близько 300 тисяч угандійців, був змушений рятуватись втечею до Лівії, звідки переїхав до Саудівської Аравії. 13 квітня до влади в Уганді прийшов тимчасовий коаліційний уряд, сформований в еміграції, на чолі з Юсуфом Луле.

1983 • В цей рік на «Оскар» номінувалось досить багато сильних фільмів — "Тутсі", "Вердикт", "По лезу бритви", "Полтергейст", "Офіцер і джентельмен", "Екстериторіальний", але перемогу здобула стрічка режисера і продюсера Річарда Аттенборо "Ганді". Всього вона отримала вісім вищих нагород. Кращим актором 1982 року Американська кіноакадемія назвала Бена Кінгслі ("Ганді"), кращою актрисою — Меріл Стріп ("Вибір Софі"); за кращі роботи в епізодичних ролях відзначено Джессіку Ланж ("Тутсі") та Луї Госсетта ("Офіцер та джентельмен").

1988 • В усіх 9-и категоріях, по котрих номінувався фільм Бернардо Бертолуччі "Останній імператор", він і став лауреатом на 60-й щорічній церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії. За кращі ж акторські ролі "Оскарів" отримали: Шер (краща актриса, стрічка "Божевільна"), Майкл Даглас (кращий актор, "Уолл-стріт"), Шон Коннері (краща чоловіча епізодична роль, "Недоторканий"), Олімпія Дукакіс (краща жіноча епізодична роль, "Божевільна").

Наш час
1992 • Президенти Росії та України призупинили дію указів про передачу Чорнорського флоту під юрисдикцію своїх країн. Почались тривалі російсько-українські переговори про статус флоту і його дислокацію.

2011 • На станції «Октябрьская» мінського метрополітену відбувся терористичний акт — на пероні під час зупинки поїзда було підірвано радіокерований вибуховий пристрій, що привело до загибелі 15 і пораненню 203 чоловік. 30 листопада 2011 року Дмитро Коновалов і Владислав Ковальов були визнані винними у організації та здійсненні вибухів і були засуджені до смертної кари.

Народились 11 квітня

146 - 4 лютого 211 • (Луцій) Септимій Север, 21-й римський імператор (193-211 рр.).

1357 - 14 серпня 1433Жуан I Великий (Жуан Великий), португальський король (з 1385 р.), перший з Авісської династії; відстояв незалежність Португалії від зазіхань Кастілії (1385), ініціював початок португальських завоювань в Африці (1415); позашлюбний син Педру I Злого.

1586 - 21 квітня 1652 • П'єтро делла Валле, італійський мандрівник (Близький Схід, Північна Африка, Індія).

1492 - 21 грудня 1549Маргарита Наваррська (Валуа), французька письменниця («Гептамерон»); принцеса, сестра короля Франциска I.

1755 - 21 грудня 1824Джеймс Паркінсон, англійський лікар; першим дыагностував запалення апендикса (апендицит, 1812), першим (1817) описав дрижальний параліч, хворобу, яку сьогодні називають "хворобою Паркінсона".

1825 - 31 серпня 1864 • Фердинанд Лассаль, німецький філософ-соціаліст, ініціатор створення Загального німецького робітничого союзу.

1932 • Джоел Грей (Кац), американський актор, лауреат премії «Оскар» (Кабаре [1972]), співак, танцівник.

1948 • Марчелло Ліппі, італійський футболіст, тренер (п'ятиразовий чемпіон Італії).

1953 • Ендрю Джон Вайлс, англійський математик; довів Велику теорему Ферма.

1966Лайза Стенсфілдз, канадська співачка ("All Around the World", "Change", "So Natural").

1968 • Сергій Васильович Лук'яненко, російський письменник-фантаст («Нічна варта», «Лицарі сорока островів»).

Померли 11 квітня

1917 • Скотт Джоплін, американський джазовий музикант, "король регтайму", композитор (Original Rags, Maple Leaf Rag, The Ragtime Dance, The Entertainer, опери: The Guest of Honor, Treemonisha). 107 років тому, в 49 років (нар. 24 листопада 1868 р.).

1950Вацлав Фомич Ніжинський, російський артист балету, балетмейстер, хореограф польського походження. 74 роки тому, в 61 рік (нар. 12 березня 1889 р.).

1977 • Жак Превер, французький поет ("Слова", "Історії"), кіносценарист ("Набережна туманів", "Діти райка"). 47 років тому, в 77 років (нар. 4 лютого 1900 р.).

1979Леонід Федорович Биков, український актор і режисер ("Ати-бати йшли солдати", "В бій ідуть одні "старики", "На семи вітрах", "Добровольці", "Чужа рідня", "Максим Перепелиця"). 45 років років тому, в 51 рік (нар. 12 грудня 1928 р.).

1993 • Вацлав Янович Дворжецький, російський актор («Мрії ідіота», «Отче наш, «Матір Марія», «Ярослав Мудрий», «Щит і меч», «Забута мелодія для флейти»). 31 рік тому, в 83 роки (нар. 3 серпня 1910 р.).

2007Курт Воннегут, американський письменник (Механічне піаніно, Бійня номер п'ять, Колискова для кішки, Тюремна пташка, Балаган). 17 років тому, в 85 років (нар. 11 листопада 1922 р.).

2016 • Альберт Леонідович Філозов, російський актор (Тегеран-43, Меррі Поппінс, до побачення, Людина з бульвару Капуцинів). 8 років тому, в 79 років (нар. 25 червня 1937 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН