Правила життя
Правила
життя Фрідріха Великого
Прусський король Фрідріх Великий (24 січня 1712 - 17 серпня 1786). Представник німецької династії Гогенцоллернів, прихильник освіченого абсолютизму, автор анонімно виданої книги «Анти-Маккіавеллі». Як основоположник пруссько-німецької державності у німецькій історіографії останніх століть зображується як національний герой, видатний стратег, мудрий і ефективний правитель.
2180
Правила життя
Велика майстерність будь-якого політичного діяча не в тому, щоб плисти проти течії, а в тому, щоб вміти кожну обставину повертати в свою користь.

Я вважаю за краще зберігати мовчання щодо християнських байок, канонізованих своєю давністю і довірливістю безглуздих і позбавлених смаку людей.

До всіх релігій треба ставитися терпимо, бо кожна людина потрапляє на небо своїм шляхом. А прокурор повинен лише стежити, щоб вони одна одній не шкодили, тому що кожен може досягати блаженства по-своєму.

Всі релігії рівні і хороші, якщо їх прихильники є чесними людьми. І якби турки і язичники прибули до нас і захотіли б жити в нашій країні, ми б і їм побудували мечеті і молитовні.

Що стосується релігії, то нехай нею займається верховна Істота. Ми всі живемо в темряві і схильні до усіляких помилок. Хто з нас настільки зарозумілий, щоб стверджувати, що його шлях найвірніший?

У Петербурзі важко що-небудь зробити - ніколи не знаєш, хто буде фаворитом вранці.

Скільки б ми не думали про благополуччя людства, жоден законодавець, жоден філософ не здатен змінити суті речей. Цілком імовірно, що рід людський повинен бути таким, яким ми його знаємо, тобто дивною сумішшю хороших і поганих якостей. Виховання і науки можуть розширити коло наших знань, хороше правління може змусити лицеміра носити личину чесної людини, але вони ніколи не змінять суті нашої душі.

Людина, що знає всю алгебру на світі залишається ослом, якщо він не знає нічого іншого. Можливо через десятки років суспільство навчиться отримувати вигоду з тих кривих, які малюють ці далекоглядні алгебраїсти. Вітаю нащадків заздалегідь. Але, правду кажучи, я не бачу в цьому нічого, крім екстравагантності. Те, що не приносить ні користі, ні задоволення, нічого не варте. А що стосується корисних речей, то всі вони вже відкриті і, я сподіваюсь, алгебри серед них нема.

Що стосується вашого Ньютона, зізнаюсь, я не розумію його порожнечу і силу тяжіння. Визнаю, він описав рух небесних тіл точніше за своїх попередників, але ви повинні визнати, що це абсурд вірити у Порожнечу.

Шахи виховують схильність до самостійного мислення, а тому не треба до них заохочувати.

Я з огидою спостерігаю зростаючу кількість кави, яку споживають мої підлеглі, і, відповідно, все більшу кількість грошей, які спливають з країни. Це слід припинити. Я виріс на пиві, як і два мої предки-офіцери. Багато битв були виграні у минулому солдатами, які пили пиво. І, якщо виникне нова війна, я не вірю, що на солдатів, які п'ють каву, можна покластись у бою.

Якби наші солдати розуміли чому ми воюємо, не можна було б вести жодної війни.

Краще мати першу армію в Європі, ніж найгірший флот серед морських держав.

Наші найкращі союзники - це наші власні війська.

На війні відомо лише те, що нічого невідомо.

Чим стаєш старше, тим ясніше бачиш, що в цьому нещасному світі Його Величність Випадок виконує три чверті роботи.

Часто людина здається доброчесною лише тому, що у неї не було можливості продемонструвати свої слабкості.

Слава, що не приносить нам щастя, - порожній звук; слава, що не приносить щастя нашим підлеглим, - ганьба.

Погані закони в руках хороших виконавців - хороші; найкращі закони в руках поганих виконавців - шкідливі.

Краще бути щасливим від омани, ніж нещасним від істини.

Звичка - розум дурнів.

Титули - прикраса глупців, великим людям достатньо їх імені.

Якщо ми хочемо, щоб газети залишались цікавими, їх обмежувати не варто.

Ми - люди дурні у багатьох відношеннях, ми так хочемо заволодіти всім, ніби у нас нескінчене життя і є час всім володіти. Але час минає дуже швидко і коли хтось думає, що все здобуває для себе, виявляється, що насправді він це робить для негідного і невдячного спадкоємця.

Як би не хотів миру, ніколи не слід жертвувати безпекою і честю.

Я втомився керувати рабами.

20 травня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Дивіться також

Фрідріх Великий — король Пруссії

31 травня 1740

Початок Семилітньої війни

29 серпня 1756

Отто фон Бісмарк

1815 - 1898