Цей день 26 жовтня
300-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 66 днів. Іменинники — Валеріан, Веніамін, Злата, Карп, Микита. Міжнародний день Червоного хреста, в Австрії відзначають Національний день, а в Беніні та Руаніді — День армії.

Головні події 26 жовтня

Всі події 26 жовтня

1440 • За звинуваченням у масових дітовбивствах, чаклунстві і содомії у Нанті страчений 35-літній французький маршал Жиль де Ре, соратник Жанни д'Арк. Незважаючи на сумнівність доказів, отриманих під тортурами, його образ як серійного убивці закріпився у легендах і він став прототипом головного героя казки Шарля Перро про Синю Бороду.

1530 • Лицарі Ордену госпітальєрів на чолі з Великим майстром Філіппом де Вільє де л'Іль-Адамом прибули до міста-фортеці Біргу на Мальті, яка на підставі указу імператора Священної Римської імперії Карла V стала столицею їх володінь.

Нова історія
1726 • У Лондоні вийшов друком перший том сатиричного роману ірландського письменника Джонатана Свіфта «Мандри до різних далеких країн світу Лемюеля Гуллівера, спочатку лікаря, а потім капітана кількох кораблів».

1825 • Після восьми років будівництва у США офіційно відкрито канал Ері, котрий зв'язав одне з Великих Озер, озеро Ері, через ріку Гудзон з Атлантичним океаном. Канал був близько 590 кілометрів у довжину, 13 метрів у ширину і до 1.2 метри глибини. На ньому розміщувалось 18 акведуків, 83 шлюзи, а перепад висоти між озером Ері і океанським узбережжям становив 190 метрів.

1863 • У Лондоні в таверні «Вільні каменярі» представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію. Сьогодні ФА — керівний орган професійного футболу в Англії та на територіях Джерсі, Гернслі й острові Мен і єдина у світі, яка не містить у своїй назві назви країни.

1863 • В Женеві (Швейцарія) відбулася міжнародна конференція, на якій утворено Міжнародний комітет Червоного Хреста. В роботі конференції взяли участь делегати від 14 країн: Австро-Угорська імперія, Баден, Королівство Баварія, Франція, Королівство Ганновер, Гессе-Кассель, Італійське королівство, Нідерланди, Пруссія, Російська імперія, Королівство Саксонія, Іспанія, Шведсько-Норвезький союз та Сполучене королівство Великої Британії та Ірландії. Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), що складається з 25 членів отримав унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів. В 1919 році в Парижі було заснована Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, яка займається координацією всіх національних організації в межах руху.

1896 • Після поразки італійців, в Адіс-Абебі між Італією та Ефіопією підписано мирний договір, котрий завершував італо-ефіопську війну 1895-96 років, — Італія визнавала незалежність Ефіопії і кордон між нею та італійською колонією Еритрея по ріках Мареб, Белеса та Муна.

1912 • Спеціальним указом президента США Вільяма Тафта проведено "специфікацію" зірок і смуг на державному прапорі — 13 зірок (зліва направо) і 13 смуг (зверху вниз) асоціюються з 13-а колоніями-засновницями США у тому порядку, як хронологічно ними була ратифікована конституція США. Таким чином, крайня ліва верхня зірка і верхня смуга репрезентує штат Делавер, як перший, де 7 грудня 1787 року було ратифіковано конституцію; інші зірки асоційовано із новими штатами в порядку їх входження до США.

Новітня історія
1944 • Повною поразкою японського флоту закінчилася найбільша в історії чотириденна морська битва в затоці Лейте. З однойменного острова розпочалось звільнення Філіппін силами армії США і місцевих партизан, яке тривало до середини серпня наступного року.

1951 • Після перемоги Консервативної партії на парламентських виборах Уінстон Черчіль зформував свій другий кабінет (перший в 1940-45 рр.), змінивши на посту прем'єр-міністра Великобританії лейбориста Клемента Еттлі.

1951 • На ринзі Медісон Сквеа-Гарден у Нью-Йорку свій останній бій провів легендарний 37-річний американський суперважковаговик Джо Луїс — у восьмому раунді він нокаутом програв майбутньому чемпіону світу і не менш легендарному Рокі Марчіано. З 1934 по 1951 роки Луїс провів 71 бій, в котрих 68 разів перемагав, причому 54 рази — нокаутом.

1955 • Прем'єр-міністр Південного В'єтнаму Нго Дін Дієм, базуючись на результатах проведеного референдуму, на котрому він отримав 98.2% голосів, проголосив себе президентом країни. Адміністрація США, незважаючи на виявлені махінації під час референдуму (лише в Сайгоні на 400 тисяч виборців було виявлено більше 600 тисяч бюлетнів), поспішила визнати Південний В'єтнам як самостійну державу, а Нго Дін Дієма — законним президентом, чим унеможливила проведення запланованих на 1956 рік всев'єтнамських президентських виборів і об'єднання прокомуністичного Північного і "демократичного" Південного В'єтнаму в єдину державу.

1955 • На наступний день після того, як територію Австрії залишив останній іноземний солдат, набув чиннсті ухвалений Національною радою федеральний конституційний закон, який проголосив її постійний нейтралітет Австрії і відкидав можливість приєднання до будь-яких військових союзів або створення іноземних військових баз на австрійській території. Ця дата кожного року в Австрії відзначається як день незалежності і супроводжується підняттям австрійського прапора, через що святкується ще і як «День прапора».

1956 • На міжнародній конференції, проведеній у штаб-квартирі ООН, затверджено статут Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ). Свою практичну роботу Агентство почало виконувати з 29 липня 1957 року. Його метою проголошено контроль за мирним використанням атомної енергії, встановлення стандартів ядерної безпеки і захисту довкілля, а також запобігання використанню ядерних матеріалів і обладнання для атомних станцій для військових цілей.

1965 • У Букінгемському палаці в Лондоні учасникам групи The Beatles вручено вищі нагороди Великобританії — орден Британської імперії. Як згадував згодом Пол Маккартні, всі вони нервували і для заспокоєння перед церемонією курнули маріхуани в туалеті королівського палацу.

1972 • У місті Істон (штат Коннектикут, США) у віці 83-х років помер Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор і авіабудівник, родом з Києва, де він свого часу захопився конструюванням літальних апаратів.

1978 • Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про повне знищення вірусу віспи в природі. На даний момент вірус віспи знаходиться лише у двох лабораторіях США і Росії. Питання про остаточне знищення вірусу відкладено до 2014 року.

1979 • Під час приватного обіду керівником Центрально-розвідувального управління Кореї Кімом в Сеулі убитий 62-річний генерал, президент Кореї Пак Чон Хі, котрий у 1961 році прийшов до влади в результаті безкровного перевороту і потім тричі перемагав на президентських виборах. Правління Пак Чон Хі характеризувалось авторитарними методами, порушенням демократичних свобод при різкому зростанні економіки країни. У 1980 році Кім і чотири його спільники, котрі пояснювали свої дії бажанням відновити демократію в Кореї, були повішені. Новим президентом країни став прем'єр-міністр Чон Ду Хван.

1984 • В Медичному центрі університету міста Лома-Лінда (штат Каліфорнія) доктор Леонард Бейлі провів першу трансплантацію людині серця бабуїна — дівчинці віком 14 днів із вродженою фатальною вадою серця (відсутня ліва половинка) було пересаджене серце молодої мавпи. До цієї операції лише трьом іншим пацієнтам (останньому — в 1977 році) були пересаджені серця тварин, але всі вони були відторжені організмом і жоден із хворих не прожив більше трьох днів. В даному випадку лікарі сподівались, що у такої маленької дитини з несформованою імунною системою відторгнення не відбудеться, але дівчинка померла на 20-й день після операції.

1984 • Відбулась прем'єра культового фільму Джеймса Камерона «Термінатор». Завдяки вдало зіграній лиходійській ролі Арнольда Шварценеггера, яка складається у фільмі лише з 17 реплік, його персонаж став сприйматися не як другорядний, а головний герой фільму.

1985Вітні Х'юстон випустила свій перший хітовий сингл — «Saving All My Love For You».

Наш час
1994 • Компанія Apple анонсувала завершення розробки нового електронного пристрою, названого Macintosh TV — комп'ютер, телевізор і CD-плеєр в одному корпусі. Але із-за слабкого інтересу публіки і негативної оцінки спеціалістів цей універсальний агрегат так і не почав випускатись серійно.

1994 • Король Йорданії Хусейн I і прем'єр-міністр Ізраїлю Іцхак Рабін підписали мирний договір, завершивши 46-річний військовий і територіальний конфлікт. Йоорданія стала другою арабською державою (після Єгипту), яка втановила мирні стосунки з Ізраїлем.

1999 • За пропозицією прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера лорди, що засідали у верхній палаті парламенту по праву народження, проголосували за відміну цього права, припинивши тим самим 800-річну традицію британського парламетаризму.

2011 • Введено в експлуатацію перший серійний Боїнг-787.

2014 • Відбулись позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України, приводом до яких став розпад парламентської коаліції, сформованої у лютому 2014 року. За результатами виборів до Верховної ради пройшли шість партій (Народний фронт, Блок Петра Порошенка, Самопоміч, Опозиційний Блок, Радикальна та Батьківщина).

Народились 26 жовтня

1685 — †23 липня 1757Джузеппе Доменіко Скарлатті, італійський композитор епохи бароко; син композитора Алессандро Скарлатті.

1759 — †5 квітня 1794Жорж Жак Дантон, один з засновників Першої французької республіки, співголова клубу кордельєрів, міністр юстиції за часів Французької революції, перший голова Комітету громадського порятунку. 265 років з дня народження.

1787 — †7 лютого 1864 • Вук Стефанович Караджич, сербський філолог і фольклорист, основоположник сербської літературної мови на народно-розмовній основі; укладач "Граматики сербської мови", "Сербського словника".

1800 — †24 квітня 1891 • Гельмут (Карл Бернхард) Мольтке, німецький фельдмаршал, начальник пруського і німецького генштабів (1858-88 рр.), ідеолог німецького мілітаризму.

1802 — †14 листопада 1866 • Мігел I (Мігел Абсолютист), король Португалії (1828-34) з династії Браганса; син португальського короля Жуана VI, брат імператора Бразилії Педру I.

1811 — †23 липня 1875 • Ісаак Мерріт Зінгер, американський винахідник і промисловець; суттєво удосконалив конструкцію швейну машину та заснував компанію «Зингер».

1841 — †26 грудня 1886Теодор Егон Оппольцер, австрійський астроном, автор "Канону затемнень", книги, котра дозволила розшифрувати літочислення давніх цивілізацій Сходу і на основі астрономічних явищ визначити дати найважливіших подій давньої історії.

1911 — †27 січня 1972 • Махалія Джексон, видатна негритянська співачка (God's Gonna Separate the Wheat from the Tares, Move on Up a Little Higher, The Lord's Prayer).

1914 — †1 березня 1984 • Джекі Куган (Джон Леслі Куган), американський кіноактор, перша дитина-актор зірка Голлівуду ("Малюк", "Олівер Твіст", "Маленький Робінзон Крузо", "Том Сойєр", "Гекльберрі Фінн"). 110 років з дня народження.

1916 — †8 січня 1996Франсуа Міттеран, французький політик, президент Франції (1981-95 рр.), займав пости міністрів в 11 урядах у період з 1947 по 1958 роки, один із засновників Французької Соціалістичної партії (1971).

1919 — †27 липня 1980Мохаммед Реза Пехлеві, останній шах Ірану (1941-79 рр.). 105 років з дня народження.

1942 — †29 квітня 2014Боб (Роберт Вільям) Хоскінс, англійський актор (Бразилія, Хто підставив кролика Роджера?, Мона Ліза, Стан серця).

1945 • Луїз Інасіу Лула да Сілва, 35-й президент Бразилії (2003-11 рр.).

1947 • Ольга Миколаївна Матешко, українська актриса (Пропала експедиція, Звинувачується весілля, Якщо можеш — пробач, Вавілон XX, В бій ідуть одні "старики").

1947Хіларі Родхем Клінтон, американський юрист, сенатор, дружина 42-го президента США Білла Клінтона.

1947 • В'ячеслав Сигизмундович Криштофович, український кінорежисер («Одинока жінка бажає познайомитись», «Ребро Адама»).

1959Ево Моралес, президент Болівії (2006-19 рр.); за етнічним походженням — аймара, перший керівник держави з тубільного, індіанського населення країни. 65 років з дня народження.

1962 • Даво Карнішар, словенський альпініст, перша людина, що спустилась з Евересту на лижах.

Померли 26 жовтня

105 • Еварист, єпископ римський (99-105 рр.); п'ятий папа Римський (99-105 рр.). Пом. 1919 років тому у 61 рік (нар. 17 квітня 44 р.).

899 • Альфред Великий, король Вессекса (871-899 рр.), перший монарх, що носив титул короля англів і саксів. Пом. 1125 років років тому у 50 років (нар. 849 р.).

1440 • Жиль де Ре, французький маршал, соратник Жанни д'Арк; прототип легендарного персонажа під назвою СИня Борода. Пом. 584 роки тому у 35 років (нар. 1405 р.).

1605Джелаль-ад-дін Акбар, третій правитель імперії Великих Моголів (з 1556 р.); онук Бабура, прямий нащадок Тамерлана. Пом. 419 років тому у 63 роки (нар. 14 жовтня 1542 р.).

1764 • Вільям Хогарт, англійський художник і графік (Вибори, Кар'єра проститутки, Модний шлюб). Пом. 260 років років тому у 67 років (нар. 10 листопада 1697 р.).

1890 • Карло Коллоді (Карло Лоренцині), італійський журналіст, письменник (Пригоди Піноккіо, Подорож по Італії з Джаннеттино, Очі й носи, Веселі історії). Пом. 134 роки тому у 64 роки (нар. 24 листопада 1826 р.).

1952 • Хетті Макденіел, американська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром" [1940]), перша чорношкіра, удостоєна цієї нагороди. Пом. 72 роки тому у 58 років (нар. 10 червня 1894 р.).

1972Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор українського походження; автор першого світового рекоду швидкості (з екіпажем) — 111 км/год (1911 р., на літаку "Сікорський-2"), збудував близько 15 типів літаків, першим створив турбінні вертольоти і вертольоти-амфібії; конструктор першого вдалого американського гелікоптера. Пом. 52 роки тому у 83 роки (нар. 25 травня 1889 р.).

2003 • Елем Германович Климов, російський кінорежисер (Агонія, Іди й дивись). Пом. 21 рік тому у 70 років (нар. 9 липня 1933 р.).

2003Леонід Філатов, російський театральний і кінактор (Екіпаж, Ярослав Мудрий, Забута мелодія для флейти, Сповідь його дружини, Місто Зеро, Сучі діти), письменник (Казка про Федота-стрільця), режисер (Сучі діти). Пом. 21 рік тому у 57 років (нар. 24 грудня 1946 р.).

Відкриття морського шляху до Індії
Сьогодні
Відкриття морського шляху до Індії

Головні події 26 жовтня

Страта Жиля де Ре, «Синьої Бороди»

1440

«Мандри Гуллівера» Джонатана Свіфта

1726

Перша футбольна асоціація

1863

Битва в затоці Лейте

1944

Незалежність Австрії

1955

Помер Ігор Сікорський

1972